Τον Υπουργό Εσωτερικών, Αθλητισμού και Ένταξης της Βαυαρίας κ. Joachim Herrmann και μέλη του κοινοβουλίου του γερμανικού Κρατιδίου της Βαυαρίας από το κόμμα της Χριστιανοκοινωνικής Ένωσης (CSU) υποδέχθηκαν, σήμερα, ο Υπουργός και η Υφυπουργός Μετανάστευσης και Ασύλου, κ.κ. Νότης Μηταράκης και Σοφία Βούλτεψη, στο κτίριο του Υπουργείου Μετανάστευσης και Ασύλου, παρουσία του Γενικού Γραμματέα Μεταναστευτικής Πολιτικής, κ. Πατρόκλου Γεωργιάδη.
![](https://migration.gov.gr/wp-content/uploads/2022/05/20220527_Mitarachi_Voultepsi_Herrmann-6-1024x575.jpg)
Στο επίκεντρο της συζήτησης τους βρέθηκαν οι προκλήσεις του Μεταναστευτικού και η ανάγκη εξεύρεσης κοινών αποτελεσματικών λύσεων σε ευρωπαϊκό επίπεδο.
Ο Βαυαρός Υπουργός συνεχάρη την Ελλάδα για το σημαντικό έργο που έχει επιτελέσει στην προστασία των συνόρων και τη διαχείριση του μεταναστευτικού τα τελευταία τρία χρόνια, σημειώνοντας ότι η αποτελεσματική προστασία των συνόρων σύμφωνα με το Ευρωπαϊκό και Διεθνές Δίκαιο αποτελεί κοινή θέση των κυβερνήσεων της Ελλάδας και του Κρατιδίου της Βαυαρίας.
![](https://migration.gov.gr/wp-content/uploads/2022/05/20220527_Mitarachi_Voultepsi_Herrmann-3-1024x575.jpg)
Ταυτόχρονα συμφώνησε με τον κ. Μηταράκη ότι οι υφιστάμενες προκλήσεις στο μεταναστευτικό μπορούν να αντιμετωπισθούν μέσω μιας πραγματικά κοινής ευρωπαϊκής πολιτικής.
Νωρίτερα, η βαυαρική αντιπροσωπεία επισκέφθηκε τη δομή της Μαλακάσας, στην οποία ξεναγήθηκε από τον Γενικό Γραμματέα Υποδοχής Αιτούντων Άσυλο, κ. Μάνο Λογοθέτη.